I am doing a workshop next week about the digital transformation of law. In this workshop, I am going to talk about a lot of different new technologies that is affecting and will affect law.

I will not just talk though…

We are going to write smart contracts together during the workshop and analyze them together. We will discuss if they can be valid contracts or not.

And we will talk about how smart contracts can really be “smart”.

We will talk about bitcoin and other cryptocurrencies and their effect on legal science.

And data science and AI will take another hour to just give an introduction to them since they are causing earthquakes within the jurisprudence lately.

Lastly, I will share my insights and ideas with the audience about the road map a future lawyer can follow. There are different roads one may want to pursue. Not everyone will be a computer scientist as well as a lawyer after all.

I want to show everyone why law is actually “math”, not clusters of words.

 

Ankara Hukuk Fakültesi “Smart Contract” yazıyor!

Pazartesi ve Salı günleri ikişer saat olacak olan bu workshop yeni teknolojilere hukukî bir yaklaşımın yanında, hukuka teknolojik bir yaklaşımı sergileyecek.

Sadece konuşmayacağız, birlikte “Smart Contract” yazacağız. Birlikte bunların gerçekten de sözleşme olup olmadığını, ve tabi bir de zeki olup olmadıklarını irdeleyeceğiz.

Bu teknolojiler hakkında bilgi almak İngilizce’si yeterli olmayan birisi için o kadar zor ki! İnternetteki Türkçe sonuçlar “Bitcoin balon mu”, “çıkacak mı inecek mi”, “nasıl hesap açılır?” ekseninde ilerlerken ve herkes “pump and dump” gruplarına konsantre olmuşken, dünya ilerliyor, bizim haberimiz olmuyor.

Bu workshopun posterinde bir çok kelime İngilizce. “Veri Bilimi” değil “Data Science” yazıyor mesela. Bu yanlışlıkla yapılmadı. Bu konuları öğrenmek istiyorsunuz ama kurslardan kalan İngilizce’niz yeterli değilse, bu kavramların İngilizce karşılıklarını öğrenmeniz gerekecek. Aynen posterdeki gibi workshop sırasında da kavramların İngilizce’leri size verilecek, tabi bu kez yer sıkıntısı olmadığından Türkçe (olası) karşılıklarıyla. Bu sayede hem anlatılanı anlayacak, hem de sonraki araştırmalarınız için anahtar kelimelerinizi öğrenmiş olacaksınız.

Hukuk aslında matematiktir. Toplama çıkarma anlamında değil. Analitik düşünme anlamında… Hukuğun içinden matematiği çıkardığınızda elinizde sadece bir kelimeler topluluğu kalır. Bu durumda kanun ezberlemekten başka bir yanı kalmaz. İyi hukukçu kolaylıkla iyi matematikçi olabilir.

*Yakın zamanda katılımcılara github linki verilecek.